RPH

RANCANGAN  PELAJARAN  HARIAN    BAHASA  MALAYSIA
Tarikh/ Hari      : 21 Mac 2012/ Rabu                                                                                            
Masa                    : 9.10 – 10.10 pagi
Kelas                    : 5 Utarid                 Bilanganmurid : 40 orang
M/Pel:Bahasa Malaysia
Tema                      : SukandanKesihatan
Tajuk                      : Awas! Nyamuk
Kemahiran       :  5.1 Aras 3 (i), 3.1 Aras 3 (ii) , 6.3 Aras 1 (i)
Objektif            :  Di akhirpelajaraninidiharapmuriddapat :-
Menganalisis data berdasarkansesuatuperkara.
Membentangkanhasilanalisissecaratepat.
Mengemukakan idea utamadan idea sokongan yang terdapatdalambahanbacaan
Konsep: Kepentinganmenjagakebersihanalamsekitaruntukkesihatan
Bahan Bantu Mengajar:Gambar-gambar, bendamaujud, borangpengurusangrafik, petikan,  
slaiddanlembarankerja
PenerapanNilai-Kebersihanfizikaldan mental, bekerjasama, rajin, hemattinggidanrasional
Ilmu- PendidikanKesihatandanSains
HasilPembelajaran :Padaakhirpelajaraninimuriddapat :-
Kognitif –
Mengetahuibahawakebersihanitupenting.
Cadangancara-carapencegahanpembiakannyamukaedes
Psikomotor-
Menulislimacarapencegahannyamukaedes.
Menulislimatempatpembiakannyamukaedes.
Menulisakibatgigitandantanda-tandagigitannyamukaedes
Afektif-
Menyatakanperasaanjikakeluargaataudirisendirimenghidapdemamdenggi.
Sosial-
Bekerjabersamamembersihkankawasantempattinggal.
PengalamanSedia Ada Murid
Setiapharimuridbertugasmembersihkankelasdanrumahsertamengetahuinyamukaedesamatberbahayakepada

Persediaan Guru
Menyediakangambar-gambar, rakaman video,  slaidlembarankerjadanborangpengurusangrafik.

SistemBahasa – Kata Tanya

JADUAL PENGAJARAN



Bahagian
Aktiviti
Isi pelajaran
Pengelolaan
Catatan

Set Induksi                 (5 minit)
1.Guru menunjukkankadteka-teki

2.Murid menekajawapanteka-teki

3.Guru menunjukkangambarnyamukaedes
Kadteka-teki:                                                ,-serangga kaki berbelanghitamputih                                                               ,-menghisapdarahmanusiawaktusubuhdansenja
KelasIndividu




Perkembangan 1     (10 minit)
1.Guru menayangkan video danslaidgambarkitarannyamukaedes

2.Muridmenyatakanbahayanyamukkepadamanusia.
-Video tentangmenjagakebersihanpersekitaranrumah         '-Bahayanyamuk                                       '-Menghidapdemamdenggidanmembawamaut
KelasIndividu






Perkembangan 2     (10 minit)
1.Muridmembacateksdanbersoaljawab.                                                                    

2.Secaraberpasangan, muridmembinatigasoalanberdasarkanteks.                         
1.Gunakan kata tanyaSiapa, Apa, Bila, Bagaimana, Mengapa
Individu, Kumpulan




Perkembangan 3 (10 minit)
1.Secara berpasangan, muridberbincanglokasipembuakannyamukaedesdanperatusannya,

 2. Guru menunjukkanslaidgambardanmengedarkanpetaminda.

3.Secara berkumpulanmuridmengumpul data  dansumbang saran tentang:

Kumpulan 1:                                                          '-menyenaraikan 5 carapencegahanpembiakannyamukaedes

Kumpulan 2:                                                        '-menyenaraikan 5 tempatpembiakannyamukaedes

Kumpulan 3:                                                         '-menyenaraikantanda-tandadigigitnyamukaedes.
Kumpulan 4:
-menyenaraikan 5 akibatdigigitnyamukaedes.
1. Mengisiboranggrafiklokasipembiakannyamukaedesdanperatusannyaberdasarkanteks.

Kumpulan 1:Gambar:-                               1.Gotong-royong membersihkankawasansekitar                                         2.Memasang kelambu                                3.Semburan nyamuk                                  Kumpulan 2:-Gambarlokasidantempat-tempatnyamukaedesmembiak:-                                                   1.Tapak pembinaan                                  2.Tempat pelupusansampah                               3.Longkang                                                   4.Tayar                                                           Kumpulan 3:-Gambar:-                                1.Demam denggi                                       2.Gusi berdarah                                         3.Maut
Kelas,                             Kumpulan





Perkembangan 4 (10 minit)
1.Guru mencungkilpengetahuanmuridtentang idea utamadan idea sokongandaripadateks

2.Guru membahagikanmurid-muridkepada 3 kumpulan

3.Setiap kumpulanmengisiboranggrafikmengikutkumpulanmasing-masing
Kumpulan 1 :                                               '-membincangkan idea sokongandaripada idea utama yang diberikandaripadateks

Kumpulan 2::                                                 '-membincagkan idea utama, manakala idea sokongandiberi

Kumpulan 3::                                                 “-melengkapkan idea utamadan idea sokongan yang diberikan

Kumpulan 4
-melengkapkandua idea utamadandua idea sokongan.
Kumpulan











Penilaian              (10 minit)
1.Menyiapkan lembaran
kerjamengikutkumpullan
.Rujuklembarankerja
Individu



Penutup                (5 minit)
1.Gurumerumusdanmuridmembuatkesimpulantentangakibatkawasanpersekitarankotor.
1.Kesan persekitarankotor-pembiakannyamukaedes(air bertakung,nyamukaedesbertelur, demamdenggi)
Kelas-perbincangan



Tiada ulasan:

Catat Ulasan

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...